Thursday's High School Basketball tournament results
Thursday's Scores
BOYS
Eastern AA
Billings West 69, Butte 57
Western AA
Missoula Big Sky 47, Kalispell Glacier 41
Missoula Sentinel 65, Helena 56, 2OT
Northern B at Shelby
First Round
Choteau 62, Plentywood 15
Fairfield 53, Harlem 47
Rocky Boy 56, Glasgow 43
Shelby 56, Malta 55
Southern B at Billings (Metra)
First Round
Big Timber 63, St. Labre 52
Columbus 60, Colstrip 49
Huntley Project 63, Whitehall 43
Jefferson (Boulder) 72, Lodge Grass 64
Southern C at Miles City
First Round
Broadus 62, Plenty Coups 60
Broadview-Lavina 71, Jordan 56
Northern Cheyenne 74, Custer-Hysham 30
Park City 66, Wibaux 60
GIRLS
Eastern AA
Billings West 68, Butte 27
Great Falls Russell 69, Billings Skyview 66, 2OT
Western AA
Kalispell Glacier 57, Missoula Hellgate 30
Missoula Big Sky 70, Helena 57
Southern B at Billings (Metra)
First Round
Colstrip 50, Red Lodge 20
Columbus 37, Jefferson (Boulder) 33
Forsyth 74, Townsend 37
Manhattan 77, St. Labre 40
State A at Hamilton
First Round
Billings Central 42, Lewistown (Fergus) 41
Butte Central 49, Columbia Falls 47
Hamilton 60, Frenchtown 42
Havre 64, Hardin 54
State C at Missoula (Univ. of Mont.)
First Round
Broadview-Lavina 43, Circle 39
Gardiner 44, Cascade 39
Saco-Whitewater 56, Belt 50
Twin Bridges 53, Park City 48
Eastern AA Girls' Playoffs
Great Falls CMR 69, Billings Skyview 66 (2OT)
CMR
Skyview
CMR (9-12): Mady Skawinski 3, Courteney Shovlin 3, Briana Easton 8, Taylor Edwards 32, Addison Gardner 3, Lindsay Martinez 11, Courtney Schroeder 4, Cailey Froehle 5.
BS (13-8): Hailey Copinga 23, Kira Nelson 11, Erika Murray 1, Ronnie Harris 17, Aundrea Morales 5, Brianna Bull Shows 9.
Billings West 68, Butte 27
Butte
Billings West
B (2-19): Bethany McLean 4, Ellie Hoffenbacker 10, McKaul Ori 1, Abby Dodge 2, Maria Michelotti 5, Camille McEwen 4, Madi Yost 1.
BW (11-10): MorningRose Tobey 11, Jessi Zuroff 18, Cody Rogers 5, Haylea Elkin 10, Kennedy Hildebrand 2, Brianna Shirley 12, Bre Latimore 3, Alexis Hodik 2, Taylor Kappel 2, Morgan Miller 3.
Western AA Girls' Playoffs
Kalispell Glacier 57, Missoula Hellgate 30
Missoula Hellgate
Glacier
MISSOULA HELLGATE — Darby Henthorn 1-6 0-0 3, Lexi Duce 2-6 0-0 4, Kaci Paffhausen 1-3 1-2 3, Kylie McWilliams 1-6 0-0 2, Katie Stahl 1-7 0-4 2, Sydney Riddle 0-3 3-4 3, Shawnae Inama 0-1 0-0 0, Kara Hogan 4-9 3-4 11, Maddie Hamilton 0-1 0-0 0, Claudia Weise 1-3 0-2 2. Totals: 11-45 7-16 31.
GLACIER — Katie Wiley 2-2 1-2 5, Tessa Krueger 4-9 0-0 8, Brielle Bumgarner 6-8 0-2 12, Taylor Salonen 3-5 5-5 12, Hailee Bennett 2-10 2-2 7, Ahna Krietinger 0-4 0-0 0, Hailey Ruggles 0-0 1-2 1, Anna Schrade 1-2 0-0 2, Nikki Krueger 4-6 1-2 10, Ali Williams 0-2 0-0 0. Totals: 22-48 10-15 58.
3-point goals: Hellgate 1-14 (Henthorn 1-3, Duce 0-2, Paffhausen 0-1, McWilliams 0-2, Stahl 0-2, Inama 0-1, Hamilton 0-1, Weise 0-2), Glacier 3-10 (Salonen 1-3, Bennett 1-4, Krietinger 0-2, N. Krueger 1-1); Rebounds: Hellgate13 (Riddle 5), Glacier 38 (Salonen 10, Bumgarner 7); Totals fouls: Hellgate 15, Glacier 16; Fouled out: None; Turnovers: Hellgate 15, Glacier 19; Assists: Hellgate 7, Glacier 16 (Wiley 5).
Western AA Boys' Playoffs
Sentinel 65, Helena 56 (2 OTs)
Sentinel
Helena
SENTINEL - Zaccheus Darko-Kelly 9-17 3-3 25, Sam Beighle 2-4 0-0 4, Jeff Kratulich 1-5 0-0 2, Griffin Line 1-2 0-0 2, Mitch Reynolds 4-4 1-2 10, Mitch Roberts 3-4 2-3 9, Wacey Thompson 1-3 0-0 3, Jory Breen 2-6 6-6 10; Totals 23-45 12-14 65.
HELENA (11-10) - Ragen Shein 11-20 6-7 28, Logan Teegarden 1-5 2-2 5, Jackson Thennis 0-0 0-0 0, Derek Jenneskins 1-4 1-1 3, Chase Benson 1-2 0-1 2, Chase South 2-8 1-2 6, AJ Kanthack 0-6 0-0 0, Taylor England 0-1 1-1 1, Henry Garrett 5-11 0-0 11; Totals 21-57 11-14 56.
3-pointers - MS 7-12 (Darko-Kelly 4-7), HHS 3-17 (Teegarden, South, Garrett); Rebounds - MS 21 (Darko-Kelly 7), HHS 41 (Shein 12, Garrett 7); Assists - MS 10 (Darko-Kelly 5), HHS 19 (South 5, three with 4); Turnovers - MS 16, HHS 13; Personal fouls - MS 12, HHS 14; Fouled out - South; Technicals - None.
Missoula Big Sky 47, Kalispell Glacier 41
Missoula Big Sky
Glacier
MISSOULA BIG SKY — Alex Simmons 4-5 2-2 10, Daxton Schatz 2-5 0-0 5, Cory Diaz 2-9 4-5 8, Colin Bingham 6-12 1-2 13, Jake Tabish 2-2 1-1 5, Nick Simmons 0-4 1-2 1, Drew Sheridan 2-2 0-0 5. Totals — 18-39 9-12 47.
GLACIER — Sam McCamley 2-10 0-1 5, Jaxen Hashley 2-8 4-6 8, Cain Boshcee 0-1 3-4 3, Taden Gilman 1-1 0-0 2, Truman Pisk 3-3 1-2 7, Kade McCutcheon 1-7 0-0 2, Dylan Ruggles 0-1 0-0 0, Noah Lindsay 2-6 0-0 5, Cody Norberg 3-4 1-3 9. Totals — 14-41 9-16 41.
3-point goals — Big Sky 2-12 (Schatz 1-4, Sheridan 1-1, Diaz 0-3, Bingham 0-1, N. Simmons 0-3). Glacier 4-22 (McCamley 1-7, Hashley 0-4, Boshcee 0-1, McCutcheon 0-2, Lindsay 1-4, Ruggles 0-1, C. Norberg 2-3). Rebounds — Big Sky 24 (Tabish 4, Diaz 4) Glacier 30 (Hashley 12, McCamley 4). Assists — Big Sky 6 (A. Simmons 4), Glacier 10 (Gilman 3). Turnovers — Big Sky 10, Glacier 13. Total fouls — Big Sky 13, Glacier 13. Fouled out — None.
Eastern AA Boys' Playoffs
Billings West 71, Butte 57
Butte
Billings West
B (4-17): Brian Smith 20, Tucker Thatcher 6, Killian O'Leary 5, Dallas Cook 14, Chanse Kremer 3, Brock Powell 2, Travis Williams 2, Ryson Lovshin 5.
BW (18-3): Trever Spoja 7, Dan Betcher 12, Kameron Rauch 11, Mitch Brott 1, Jared Samuelson 12, Jayson Leinwand 4, Braydon Deming 7, Kevin Welliever 2, Reece Nielsen 3, Bryson Deming 12.
State A Girls
In Hamilton
Billings Central 42, Lewistown 41
Central
Lewistown
BILLINGS CENTRAL – Julianna Arellano 1-7 1-5 3, Morgan Lucas 6-13 1-6 15, Mariah Wittman 3-7 0-2 7, CeCe Paharik 1-5 0-0 2, Jade Harrison 0-1 0-0 0, Skylar Rockwell 1-2 0-0 3, Natalie Ruegsegger 4-9 0-0 10, Ellie Hanser 1-3 0-0 2. Totals: 17-47 2-15 42.
LEWISTOWN – Maria Henderson 0-1 0-0 0, Sydney Wier 3-4 0-0 8, Jessica Kindzerski 2-4 3-5 7, Tara Olson 0-1 0-0 0, Carley Carpenter 4-9 1-2 9, Lexie Anderson 1-7 0-0 2, Kyra Fleharty 1-7 0-2 2, Jaree Mane 5-10 2-2 13. Totals: 16-43 6-11 41.
3-point goals – Central 6-17 (Lucas 2-5, Wittman 1-1, Rockwell 1-2), Lewistown 3-14 (Wier 2-3, Mane 1-2). Total fouls – Central 9, Lewistown 15. Fouled out – Wier. Rebounds – Central 31 (Lucas 6), Lewistown 30 (Mane 9).
Butte Central 49, Columbia Falls 47
C. Falls
Central
COLUMBIA FALLS – Summer Burlage 0-2 0-0 0, Ciera Finberg 1-6 1-2 3, Sydney Grilley 0-0 0-0 0, Cydney Finberg 1-4 0-0 3, Ellie Johnson 3-4 2-2 9, Peyton Kehr 1-3 0-0 3, Winter Kemppainen 6-10 3-7 15, Miranda Livingston 1-2 0-0 2, Kiara Burlage 3-6 3-5 9, Allyson Gimbel 1-1 1-1 3. Totals: 17-38 10-17 47.
BUTTE CENTRAL – Kloie Thatcher 2-6 2-2 8, Mollie Peoples 6-19 0-0 13, Sierra Pica 3-5 0-5 6, Emily St. John 5-10 0-0 10, Kate Ossello 0-0 1-1 1, Shawnee Hjelt 0-0 0-0 0, Taylor Wahl 0-1 0-0 0, Ryan Trudnowski 4-15 3-7 11, Megan Michelotti 0-1 0-0 0. Totals: 20-57 6-15 49.
3-point goals – C. Falls 3-12 (Cy. Finberg 1-2, Johnson 1-2, Kehr 1-2), Central 3-11 (Thatcher 2-5, Peoples 1-5). Total fouls – C. Falls 16, Central 16. Fouled out – Kemppainen. Rebounds – C. Falls 34 (Kemppainen 6, K. Burlage 6), Central 33 (Trudnowski 10).
Hamilton 60, Frenchtown 42
Frenchtown
Hamilton
HAMILTON – McKayl Rothie 2-2 0-0 6, Taylor Goligoski 5-14 5-7 15, Jaylee Albert 5-7 0-0 14, Kloie Nye 0-0 0-0 0, Kali Hayes 4-10 0-0 9, Carlie Jessop 1-1 0-0 3, Brianna Huggans 4-8 0-0 9, Shaylan Mohn 0-0 0-0 0, Reilly Rostad 0-0 0-0 0, Caitlin Gillespie 1-1 0-0 2, Breann Duce 0-0 0-0 0, Jordan Bauder 1-2 0-0 2. Totals: 23-45 5-7 60.
FRENCHTOWN – Emma Pyron 0-1 0-0 0, Haley Cyr 4-6 1-1 10, Laci Willett 0-2 0-0 0, Krista Hebnes 0-1 1-2 1, Allie Moe 1-6 0-0 2, Brooke Yarnall 3-8 0-2 7, Lexi Statelen 0-1 0-0 0, Allie Hochhalter 0-0 0-0 0, Lacey Hochhalter 5-11 0-0 10, Megan Delaney 1-4 0-0 2, Alivia Williams 5-6 0-0 10. Totals: 19-46 2-5 42.
3-point goals – Hamilton 9-21 (Albert 4-5, Rothie 2-2, Jessop 1-1, Huggans 1-4, Hayes 1-6), Frenchtown 2-9 (Cyr 1-2, Yarnall 1-3). Total fouls – Hamilton 11, Frenchtown 13. Fouled out – none. Rebounds – Hamilton 27 (Albert 8), Frenchtown 24 (L. Hochhalter 8).
Havre 64, Hardin 54
Havre
Hardin
HAVRE – Ceyara Plante 0-1 0-0 0, Dani Wagner 9-20 3-3 22, Morgan Mazurkiewicz 3-6 19-21 26, Tori Mazurkiewicz 0-1 0-0 0, Naomi Terry 3-8 6-8 13, Marca Herron 0-0 2-4 2, Holly Purkett 0-1 0-0 0, Lindsey Kudma 0-2 1-4 1. Totals: 15-39 31-40 64.
HARDIN – Madisan Chavez 0-0 0-0 0, Darla Davisson 0-2 0-0 0, Narissa Reed 0-1 0-0 0, Chelsea Pretty Point 3-6 2-2 8, Nechia House 0-0 0-0 0, Evanna Wallace 4-6 4-4 12, Jael Birdinground 0-1 2-2 2, Sharmayne Hardy 0-3 0-0 0, Aubrey Meiwald 1-5 0-0 2, Darrelyn Left Hand 8-13 6-8 23, Shakoya Fredericks 3-6 0-0 7. Totals: 19-43 14-16 54.
3-point goals – Havre 3-13 (M. Mazurkiewicz 1-3, Terry 1-3, Wagner 1-4), Hardin 2-11 (Left Hand 1-2, Fredericks 1-4). Total fouls – Havre 18, Hardin 26. Fouled out – Birdinground, Hardy. Rebounds – Havre 28 (Wagner 8), Hardin 22 (Left Hand 5).
State C Girls
In Missoula
Broadview 43, Circle 39
Circle
Broadview
CIRCLE – Brenna Becket 4-12 2-2 10, Krista Schott 4-18 2-5 11, Alexi Payne 2-13 2-2 6, Kylie Schott 3-8 2-2 10, Tana Allen 0-2 2-2 2, Chloe Hanser 2-3 0-0 4. Totals 15-56 10-13 43.
BROADVIEW – Devyn Shillinger 1-6 0-0 7, Cierra Loudon 3-4 3-4 9, Jayne Haynie 3-11 2-2 8, Shae Fisher 4-18 0-0 9 Courtney Hinnaland 4-7 1-1 9, Jianna Clinton 1-2 0-0 2. Totals 16-48 6-7 39.
3-point goals – Circle 1-10 (Fisher 1-4, Jayne Haynie 0-4, Schillinger 0-2), Broadview 3-18 (Krista Schott 1-4, Kylie Schott 2-6, Beckett 0-4, Payne 0-4). Total fouls – Circle 10, Broadview 6. Fouled out – none. Rebounds – Circle 31 (Hinnaland 8), Broadview 44 (Krista Schott 8).
Gardiner 44, Cascade 39
Gardiner
Cascade
GARDINER – Nichole Tyson 0-1 0-0 0, Francey Stermitz-Bell 0-2 0-0 0, Tess Thomas 1-4 0-0 3, Kelsey McDonald 4-9 0-0 11, Hannah Dean 3-5 4-7 10, Nicole Sperano 1-2 0-0 3, PJ Thomas 7-14 0-0 17. Totals 16-47 4-7 44.
CASCADE – Maria Satterwhite 0-6 0-0 0, Elsie Carpenter 8-14 2-2 18, Ember Schwindt 5-7 2-2 12, Calies Ludvigson 0-7 3-6 3, Celina Lesofski 2-4 0-0 4, Nicole Sattewhite 1-3 0-0 2. Totals 16-41 7-10 39.
3-point goals – Gardiner 8-19 (Tess Thomas 1-2, Kelsey McDonald 3-8, Sperano 1-2, PJ Thomas 3-7), Cascade 0-12 (Satterwhite 0-5, Ludvigson 0-6 Satterwhite 0-1). Total fouls – Gardiner 12, Cascade 14. Fouled out – Satterwhite. Rebounds – Gardiner 29 (Dean 9), Cascade 22 (Carpenter 7).
Twin Bridges 53, Park City 48
Twin Bridges
Park City
TWIN BRIDGES (23-3) — Cassidy Wetzel 4-12 5-9 15; Kailee Oliverson 2-12 4-6 8; Megan Martin 2-12 3-7 7; Mara Johnson 2-5 1-4 5; George, Audrey 1-2 3-3 5; Julia Cox 2-8 0-0 4; B. Schandelmeier 1-2 2-3 4; Raeanne Bendon 1-3 0-0 3; Jessica George 1-2 0-0 2; Cassie Williams 0-1 0-0 0; Paige Phillips 0-2 0-2 0. Totals 16-61 18-34 53.
PARK CITY (21-4) — Morgan Popp 5-8 2-4 14; Cara Grewell 3-7 3-7 9; Shelby Kluth 2-3 2-2 7; MacKinzie Verke 2-5 1-2 6; Hailee Gregerson 1-6 3-4 5; Tehya Ray 1-6 1-1 3; Shelby Branstetter 1-4 0-0 2; Grace Jacquot 0-2 2-2 2; Mariah Ray 0-0 0-0 0. Totals 15-41 14-22 48.
3-point goals--Twin Bridges 3-11 (Wetzel 2-3; Bendon 1-1; Martin 0-3; Johnson 0-1; Williams 0-1; Phillips 0-1; Oliverson 0-1), Park City 4-12 (Popp 2-4; Kluth 1-1; Verke 1-3; Jacquot 0-2; Gregerson 0-1; Grewell 0-1). Fouled out--Cox, Ray. Rebounds--Twin Bridges 50 (Oliverson 12), Park City 34 (Popp 8). Total fouls--Twin Bridges 19, Park City 23.
Saco-Whitewater-Hinsdale 56, Belt 50
Belt
Saco-Whitewater-Hinsdale
BELT (20-4)
Martin, Addy 7-12 4-5 21; Cooper, Bailey 5-9 0-0 14; Urick, Dani 2-5 4-6 8; Pimperton, Kerstyn 2-8 1-2 7; Romero, Dakota 0-1 0-0 0; Hoyer, Kassie 0-7 0-2 0; McCafferty, Olivia 0-0 0-0 0; Anderson, Sara 0-3 0-0 0; Stinson, Johanna 0-0 0-0 0. Totals 16-45 9-15 50.
SACO-WHITEWATER-HINSDALE (21-3)
Moore, Tatum 7-13 5-6 20; Simonson, Keira 2-6 9-10 15; Simonson, Kourtney 3-7 2-2 8; Scheffelmear, L. 2-7 3-4 7; Sudbrack, Jada 2-3 0-0 4; Howard, Kayla 1-1 0-0 2; Cummings, Kayleigh 0-0 0-0 0; Funk, Bailey 0-0 0-0 0; Howard, Kaycee 0-0 0-0 0. Totals 17-37 19-22 56.
3-point goals--Belt 9-24 (Cooper, Bailey 4-8; Martin, Addy 3-6; Pimperton, Kerstyn 2-7; Anderson, Sara 0-3), Saco-Whitewater-Hinsdale 3-11 (Simonson, Keira 2-5; Moore, Tatum 1-5; Simonson, Kourtney 0-1). Fouled out--Belt-None, Saco-Whitewater-Hinsdale-None. Rebounds--Belt 21 (Urick, Dani 9), Saco-Whitewater-Hinsdale 31 (Scheffelmear, L. 13). Assists--Belt 10 (Pimperton, Kerstyn 5), Saco-Whitewater-Hinsdale 10 (Moore, Tatum 3). Total fouls--Belt 16, Saco-Whitewater-Hinsdale 13. Technical fouls--Belt-None, Saco-Whitewater-Hinsdale-None.
Southern B Girls
In Billings
Manhattan 77, St. Labre 40
St. Labre
Manhattan
SL: Danielle Plumage 9, Trinity Rides The Bear 3, Shiloh McCormick 10, Jolanna Black Eagle 2, Tiffany Tallwhitewoman 8, Teanna Braine 8.
M: Kennedy Grubich 6, Jolena Grevious 1, Quinn Schmidt 2, Alexa Arthun 4, Savannah Carr 22, Sophia Wass 15, Mariah Harvey 4, Brooke Jones 23.
Columbus 37, Jefferson 33
Columbus
Jefferson
C: Kyla Rouane 9, Hailey Campbell 1, Madi Sindelar 2, Rachael Ault 9, Courtney Martinez 10, Carli Dyba 6.
J: Hanna Grimsrud 4, Rickelle Powers 8, Latrice Vossler 2, Darcie Bullock 3, Janessa Williams 8, Madison Powers 8.
Forsyth 74, Townsend 37
Townsend
Forsyth
T: Abby Leachman 8, Heather Green 2, Catie Watson 12, Danielle Wallace 7, Lainee Hill 8.
F: Alli Hert 12, Kelsey Seleg 10, Ruby Kallenbach 15, Anna Engle 4, Mykaila Jensen 3, Raelynn Keefer 7, Kaylee Zard 13, Dannon Purkett 2, Laura Hein 8.
Colstrip 50, Red Lodge 20
Colstrip
Red Lodge
C: Emma Dudley 2, Kile Denny 10, Shelby Means 4, Brina Hull 20, Sydney Gillespie 2, Kendal Neumiller 5, Tyra Limpy 3, Amaya LaFranier 4.
RL: Kylie Kelly 2, Jill Purcell 5, Natalie Hilderman 6, Zoe Cortner 5, Kendell Prather 2.
Northern B Boys
In Shelby
Shelby 56, Malta 55 (OT)
Shelby
Malta
Shelby – Tyler White 14, Brad Fretheim 18, Ryan Clark 7, Andrew Johnson 8, Aaron White 9. Totals: 21 7-12.
Malta – Ostin Welch 4, Allen Williamson 13, Jeremy Costin 6, Tyson Carney 4, Jase Galt 12, Nate Costin 16. Totals: 20 6-10.
3-point goals – T. White 2, Johnson 2, A. White 3, J. Costin 2, Carney 1, Galt 2, N. Costin 4. Total fouls – Shelby 19, Malta 15. Fouled out – T. White.
Choteau 62, Plentywood 15
Plentywood
Choteau
Plentywood – Justin Marsh7, Austin Wirtz 1, Andrew Eberling 3, Nate Harris 4. Totals: 4 5-10.
Choteau – Jonathan Moore 3, Logan Howard 6, Dylan Pannabecker 11, Derek Durocher 14, Ace Zullo 3, Collin Achenbach 8, Darrien Garcia 12, Liam Breen 5. Totals: 27 3-3.
3-point goals – Eberling 1, Harris 1, Moore 1, Durocher 2, Zullo 1, Breen 1. Total fouls – Plentywood 10, Choteau 13. Fouled out – None.
Rocky Boy 56, Glasgow 43
Rocky Boy
Glasgow
Rocky Boy – Cecil LaFromboise 12, Lonnie Plain Bull Jr. 12, Lance Parker 2, Shadow LaForge 6, Junior Day Child 7, Skylar Parisian 7, Isiah Murie 3, Bobby Gopher 7. Totals: 24 5-7.
Glasgow – Zach Miller 2, Jake Kolstad 3, Keil Krumwiede 7, Chase Fossum 5, Jake Page 4, Jason Thibault 16, Gage Legare 6. Totals: 17 6-16.
3-point goals – Plain Bull Jr. 2, Day Child 1, Kolstad 1, Thibault 2. Total fouls – Rocky Boy 22, Glasgow 13. Fouled out – LaForge.
Fairfield 51, Harlem 47
Harlem
Fairfield
Harlem – Tristin Gone 20, Keahna Little 3, Michael Butterfly 2, Terry Sandcrane 4, Marcus Henry 13, Raymond Dutch Helgeson 5. Totals: 21 2-6.
Fairfield – Joel Beck 12, Trevor Schenk 12, Chandler Allen 7, Dalton Palmer 3, Tanner Mayer 7, Dru Oveson 8, CJ McWilliams 2. Totals: 19 12-20.
3-point goals – Little 1, Henry 2, Schenk 1. Total fouls – Harlem 21, Fairfield 13. Fouled out – Helgeson.
Southern B Boys
In Billings
Jefferson 72, Lodge Grass 64
Jefferson
Lodge Grass
J: A.J. Eckmann 4, Braden Rykal 17, Jered Padmos 2, Will Hoechst 25, Brayden Rader 4, Trase LeTexier 19, Rudy Preskar 1.
LG: Rodrick Left Hand 2, Kyle Reed 2, Rapheal Rides Horse 3, Quadon Morning 6, Sport Covers Up 22, Jericho Big Left Hand 4, Iryjah Bear Below 4, Zane Horn 21.
Huntley Project 63, Whitehall 43
Huntley Project
Whitehall
HP: Breyden Rose 1, Dallas Mack 6, Kaleb Reynolds 5, Yancey Fitch 18, Dustin Oblender 11, Michael Jobman 16, Bryce Peterson 2, Bryce Mocabee 2, Quincy Wittman 2.
W: Nathaniel Reed 2, Braden Larsen 16, Colton Coffing 2, Riley Harper 4, Andrew Simon 16, Ryan Murphy 3.
Big Timber 63, St. Labre 52
St. Labre
Big Timber
SL: Brett Pretty on Top 9, Patrick Frasier 4, Sonny Little Head 7, Jomiah Black Eagle 8, Victor Yarlott 17, Jediah Plain Bull 7.
BT: Walker LaVoy 6, Brent Finn 20, Cody Hathaway 5, Ryan Morgan 8, Luke Rech 10, Drew Pike 14.
Southern C Boys
At Laurel
Northern Cheyenne 74, Custer-Hysham 30
C-Hysham
No. Cheyenne
C-H: David James 12, Tucker Wilson 9, Matlock Morrison 2, Mike Riddle 2, Jamison Ehlers 5.
NC: Josh Smith 27, Sonny Crazymule 10, Donald Bishop 13, Paul Foote 3, Andrew Foote 9, Freddie Blackwolf 4, Demory Bigback 2, Darius Willard 2, Toreen Russell 2, James Shawl 2.
Broadus 62, Plenty Coups 60
Broadus
Plenty Coups
B: Wrye Williams 15, Tucker Harmon 8, Cliff Scarbor 5, Seth Bayles 20, Carter Lynch 8, Kenton Stradinger 6.
PC: Antonio Merchant 5, Skylar Plainfeather 9, Kobe Gutierrez 13, Arlo Male Bear Jr. 8, Lando Stewart 8, Embrey Brightwings 17.