Saturday’s High School Basketball Results
Saturday’s Scores
BOYS
Big Timber 83, Livingston 75
Billings Central 62, Sidney 53
Billings Senior 81, Miles City 77
Bozeman 77, Billings Skyview 70, OT
Butte Central 61, Corvallis 53
Chinook 54, Fort Benton 32
Choteau 83, Cut Bank 67
Deer Lodge 50, Drummond 45
Dillon 61, Hamilton 42
Ennis 52, Gardiner 35
Hardin 88, Lodge Grass 58
Harlem 74, Poplar 62
Harlowton 52, Custer-Hysham 41
Havre 69, Rocky Boy 45
Joliet 56, Red Lodge 44
Kalispell Glacier 53, Missoula Sentinel 38
Laurel 43, Glendive 32
Lewistown (Fergus) 66, Browning 49
Lincoln 58, Phillipsburg 57
Lone Peak 71, Lima 38
Missoula Big Sky 53, Kalispell Flathead 28
Mon-Dak 61, Circle 36
Park City 65, Fromberg 49
Plenty Coups 81, Absarokee 35
Polson 54, Libby 48
Power 65, Augusta 28
Reed Point-Rapelje 44, Broadview-Lavina 40
Savage 49, Richey-Lambert 46
Shepherd 72, Colstrip 70
Shields Valley 73, Harrison-Willow Creek 42
St. Labre 61, Baker 52
Stanford-Geyser-Denton 70, Centerville 47
Terry 68, Ekalaka 44
Troy 62, St. Ignatius 52
Victor 50, Seeley-Swan 40
White Sulphur Springs 65, West Yellowstone 41
Whitefish 48, Columbia Falls 45
GIRLS
Absarokee 62, Plenty Coups 17
Arlee 52, Charlo 32
Billings Central 62, Sidney 31
Billings Senior 63, Miles City 56
Box Elder 69, Hays-Lodgepole 20
Bozeman 77, Billings Skyview 56
Broadview-Lavina 72, Reed Point-Rapelje 30
Browning 65, Lewistown (Fergus) 41
Butte Central 69, Corvallis 35
Centerville 48, Stanford-Geyser-Denton 21
Chinook 50, Fort Benton 29
Choteau 61, Cut Bank 55
Circle 69, Mon-Dak 52
Columbia Falls 79, Whitefish 35
Deer Lodge 35, Drummond 27
Dillon 48, Hamilton 39
Dutton-Brady 47, Cascade 36
Ekalaka 48, Terry 29
Froid/Medicine Lake 49, Culbertson 32
Harlem 53, Poplar 48
Harlowton 52, Custer-Hysham 22
Havre 51, Rocky Boy 46
Helena 42, Helena Capital 36
Laurel 30, Glendive 23
Livingston 49, Big Timber 33
Lone Peak 45, Lima 22
Malta 63, Shelby 31
Missoula Big Sky 35, Kalispell Flathead 33
Missoula Loyola 50, Anaconda 47
Missoula Sentinel 51, Kalispell Glacier 39
Park City 73, Fromberg 33
Phillipsburg 43, Lincoln 16
Polson 42, Libby 38
Red Lodge 48, Joliet 36
Richey-Lambert 39, Savage 29
Seeley-Swan 58, Victor 14
Shepherd 58, Colstrip 47
Simms-Augusta 50, Sunburst 46, OT
St. Labre 86, Baker 59
St. Regis 50, Hot Springs 31
Three Forks 65, Columbus 42
Townsend 45, Jefferson (Boulder) 40
Troy 58, St. Ignatius 34
Twin Bridges 56, Sheridan 21
White Sulphur Springs 65, West Yellowstone 47
BOYS
Late Friday
North Star 39, Chinook 30
Chinook5 13 4 8 -- 30
North Star3 8 11 17 -- 39
Chinook – Robert Smith 2, Kyler Johnson 4, Ian McIntosh 3, Riley Kellzm 1, Cord Schneider 14, Bell 6. Totals: 11 6-11.
North Star – Shea Sizemore 2, Gavin Spinler 10, Jimmy Snow 3, Payton Peterson 2, Devon Miller 13, Keevon Borlarg 2, Matthew Helmbacht 7. Totals: 10 17-29.
3-Point goals – Johnson 1, McIntosh 1, snow 1, Helmbacht 1. Fouls – Chinook 20, North Star 16. Fouled out – Peterson.
Simms 67, Heart Butte 54
Simms12 24 17 14 -- 67
Heart Butte14 7 16 17 -- 54
Simms – Thomas Kohut 3, Logan Rushton 22, Dace Stinke 4, Erik Pschenig 10, Jake Bloom 26, Korbin Sheldon 2. Totals: 26 9-17.
Heart Butte – Chase Kipp 16, Malique Aimsback 20, Charlie Tailfeathers 4, Anthony Aimsback 5, Jake Amested 4, Shylon Spearhunter 3, Thomas Bird 2. Totals: 23 5-11.
3-Point goals – Rushton 4, Pschenig 2, Kipp 2, Spearhunter 1. Fouls – Simms 11, Heart Butte 16. Fouled out – Amested.
Saturday’s games
Polson 54, Libby 48
Polson18 8 12 16 -- 54
Libby9 9 12 18 -- 48
Polson – J’von Niemeyer 3, Payton Lefthand 7, Tanner Wilson 8, Shade Main 4, Matthew Rensvold 12, Jeremiah North-Piegan 15, Julian Jones 5. Totals: 22 10-15.
Libby – Jonny Cielak 15, Ryggs Johnston 7, Anthony Johnson 8, Jason Braut 2, Colin Maloney 5, Erik Laver 10, Branden Sockunsser 1. Totals: 17 9-12.
3-Point goals – Cielak 2, Johnston 2, Johnson 1. Fouls – Polson 19, Libby 15. Fouled out Rensvold.
Roy Winifred 53, Geraldine/Highwood 49
RW12 4 15 22
GH15 13 14 7
Geraldine-Highwood: Trayce Hartman 4, Riley Kurtz 9, Zeke Davison 8, Maverick McKinley 15, Louis Aron 13
Roy-Winifred: Cole Sluggett 14, Cody Bergum 3, Braden Urion 4, Austin Wilson 14, Ryan Russell 5, Tyler Fordyce 2, Raymond Levick 4, Rowan Rice 7
Lewistown 66, Browning 49
Browning14 10 13 12 -- 49
Lewistown21 12 13 20 -- 66
Browning – Justin Calf Boss Ribs 14, Ryan Loring 6, Alonzo Skunkcap 4, Jordan Hipp 4, Charlie Powell 3, Landon Magee 7, Tristen Red Horn 11. Totals: 18 9-12.
Lewistown – McKye McCarthy 14, Ty Parsons 6, Hunter Errecalt 14, Avrel Konig 9, Dylan Sipe 2, Jace Davis 13. Totals: 20 25-42.
3-Point goals – Calf Boss Ribs 1, Magee 1, Red Horn 2, Konig 1. Fouls – Browning 26, Lewistown 11. Fouled out – Hipp, Red Horn.
Choteau 83, Cut Bank 67
Cut Bank16 18 18 15 – 67
Choteau25 24 12 22 – 83
Cut Bank –Reid Burkram 3, Evan Harrell 13, Seth Omsberg 16, Jemiah Peevler 5, Kyle Brauhn 20, Wyatt Harwood 10. Totals: 22 17-21.
Choteau – Marshall Willekes 4, Jonathan Moore 6, Darrien Garcia 22, Collin Achenbach 17, Derrek Durocher 11, Dylan Pannabecker 23. Totals: 29 16-23.
Fouls – CB 19, Chot 19. Fouled out – Harwood. Technical foul –Pannabecker. 3-pointers – Berkram, Harrell 4, Peevler, Willekes, Garcia, Achenbach 3, Durocher 2, Pannabecker 2.
Box Elder 97, Hays-Lodgepole 58
HLP15 9 16 18 – 58
BE30 23 18 26 – 97
Hays-Lodgepole – Jace Shambo 4, Elijah Blackcrow 6, Tyson Shambo 11, Frank Runs Above 13, Desmond Shambo 2, Brian Wing Jr. 2, Terrell Young 2, Cance Main 8, Thane Helgeson 10. Totals: 25 4-7.
Box Elder – Jerrod Four Colors 21, Pernell Morsette 3, Brandon The Boy 26, Sterling Trahant 2, Bodis Duran 4, Tristan Bernard 9, Jake Jones 19, Elias Robertson 2, Trey Henderson 6, Shane Ketchum 5. Totals: 37 9-14.
Fouls – HLP 14, BE 10. 3-pointers – B lackcrow, T. Shambo 2, Runs Above, Four Colors 3, The Boy 4, Bernard, Jones 5, Ketchum.
Jefferson 51, Townsend 40
Townsend10 8 7 15 -- 40
Jefferson12 9 11 19 -- 51
Townsend – H. Graveley 3, J. Lewis 7, Q. McQuery 13, A. Bessette 5, P. Anderson 7, T. Snyder 2, Q. LeLaucheur 3. Totals: 16 2-9.
Jefferson – AJ Eckmann 6, Jered Padmos 5, Josh Eckmann 15, Noah Fader 1, Trase LeTexier 24. Totals: 16 16-25.
3-Point goals – Graveley 1, Lewis 1, McQuery 2, Anderson 1, LeLaucheur 1, A. Eckmann 1, J. Eckmann 2. Fouls – Townsend 20, Jefferson 17. Fouled out – Lewis, A. Eckmann.
Bozeman 77, Billings Skyview 70 (OT)
Bozeman14 13 21 15 14 — 77
Skyview15 9 23 16 7 — 70
Bozeman (15-1, 7-1): Drew Huse 2, Lance McCutcheon 5, Bennett Hostetler 16, Aaron Weidenaar 29, Callahan O'Reilly 2, Trace Bradshaw 13.
Skyview (14-2, 6-2): RayQuan Evans 25, Brenden Acheson 7, Payton Stott 12, Austin Zacher 1, John O'Donnell 13, Nick Tranel 6, Logan Nelson 2, Parker Stott 2, Zharon Richmond 2.
Kalispell Glacier 53, Missoula Sentinel 38
Glacier7 19 14 13 – 53
Sentinel10 11 10 7 – 38
GLACIER – Blayne Bailey 6 4-5 17, Drake Dulin 0 0-0 0, Noah Lindsay 2 7-9 11, Jake Willich 2 1-1 5, Dylan Ruggles 1 3-4 6, John Learn 0 0-0 0, Pat O'Connell 1 0-0 2, Tadan Gilman 4 1-2 12. Totals 16 16-21 53.
SENTINEL – Wacey Thompson 0 0-0 0, Sam Beighle 2 3-4 7, Mitch Roberts 6 1-1 15, Will Mytty 2 0-0 5, Mitch Reynolds 1 0-0 2, Bridger Deden 0 3-4 3, Ethan Jones 1 0-2 2, Griffin Line 2 0-0 4. Totals 14 7-11 38.
3-point goals – Glacier 5 (Gilman 3, Bailey, Ruggles), Sentinel 3 (Roberts 2, Mytty). Total fouls – Glacier 18, Sentinel 17. Fouled out – Deden. Rebounds – Glacier 28 (Bailey 9, Lindsay 9), Sentinel 18 (Beighle 5).
Cascade 50, Dutton-Brady 45
Dutton-Brady8 12 9 16 – 45
Cascade12 14 10 14 – 50
Dutton-Brady – G Fritz 18, A Fich 13, N Dugan 8, Cunningham 7
Cascade –Colton Anderson 18, B Smith 9, D Weickum 9, Z Riphenburg 5, G Ferguson 4, L Spurzem 3, C Ludvigson 2
Missoula Big Sky 53, Kalispell Flathead 28
Flathead2 11 5 10 – 28
Big Sky11 14 19 9 – 53
FLATHEAD – Matthew Marshall 2 0-0 4, Seth Adolph 0 1-6 1, Cade White 0 1-2 1, Kye AuClaire 1 5-8 7, Wyatt Smith 1 0-0 2, Tyler Johnson 1 4-6 7, Sam Elliott 2 0-0 4, Micah Bucy 1 0-0 2. Totals 8 11-22 28.
BIG SKY – Alex Simmons 2 3-4 7, Jake Tabish 7 8-8 22, Nick Yovetich 4 1-2 9, Seamus Lucostic 0 1-2 1, Drew Sheridan 3 0-0 9, Mike Banna 1 1-2 3, Josh Malone 1 0-0 2. Totals 18 14-18 53.
3-point goals – Flathead 1 (Johnson), Big Sky 3 (Sheridan). Total fouls – Flathead 17, Big Sky 19. Fouled out – none.
Power 65, Augusta 28
Power15 25 14 11 -- 65
Augusta8 5 14 1 -- 28
Power – Logan Smoot 7, JV Somerfeld 8, Chase Rossmiller 11, Chase Lehnerz 7, Ben Woodard 6, Lucus Kalanik 3, George Blackwell 2, Andrew Jensen 4, Dominik Dunk 6, Petyon Her 3, Seth Kitchen 6, Bryer Hill 7.
Augusta – Turk Mills 5, Casee Stales 4, Trysten Fellers 8, Bryar Mills 8, Ben Weisner 2,Tregg Olsen 1. Totals: 8 8-14.
3-Point goals – Rossmiller 1, Kalanik 1, Her 1, Hill 1, Fellers 2, Mills 2. Fouls – Power 14, Augusta 13.
DGS 70, Centerville 47
Centerville12 14 10 11 -- 47
DGS19 17 14 20 -- 70
Centerville – Carson McGinnes 9, Kade Landon 14, Grant Cotton 1, Cooper Davis 1, Beandon Travis 9, Briggs Judd 11, Jeremiah Wiesenforth 2. Totals: 14 14-20.
DGS – Conner Bokma 17, Rhet Woodhall 12, Kade Woodhall 4, Clay Hill 2, Kordell Carpenter 4, Zane Smith 2, Tyler Poser 2, Kendal Carpenter 17, Sean Bronec 10. Totals: 27 12-17.
3-Point goals – McGinnes 3, Landon 1, Travis 1, R. Woodhall 4. Fouls – Centerville 14, DGS 19.
Sunburst 79, Simms 63
Sunburst 19 25 12 23 – 79
Simms 15 16 13 19 – 63
Sunburst: Logan Simms 19, Tim Jarvis 17, Jackson Nagy 11, Treyton Pickering 22, Paul Ehlers 10. Totals: 30 13-25.
Simms: Logan Rushton 14, Dace Steinke 10, Jaren Smerker 3, Erik Pschernig 15, Layton Roher 2, Jake Bloom 17, Korbin Sheldon 2. Totals: 23 8-12.
3-pointers: Rushton 3, Smerker, Pschnerig 3, Simms, Jarvis 3, Nagy, Ehlers.
Lincoln 58, Philipsburg 57
Philipsburg 17 9 20 11 – 57
Lincoln 14 13 15 16 – 58
PHILIPSBURG – Colton Grange 18, Tristan Linn 4, Connor Munis 19, Jon Keltner 5, Gabe Byrne 11.
LINCOLN – Nathan Brown 10, Ian Nick 4, Gage Fitzgerald 21, Payton Peterson 12, Coletin Trump 6, Logan Fuit 5.
Deer Lodge 50, Drummond 45
D. Lodge 9 19 8 14 – 50
Drummond 16 10 7 12 – 45
DEER LODGE – Colter Scully 3, Dyllon McDermid 4, Kaehl Lowery 14, Koby Owens 3, Brandon Porter 26.
DRUMMOND – Mark Estes 14, Colby Manley 5, Jonah Parke 5, Cade Estes 8, Andrew Gomez 2, Riley Allen 5, Leroy Davis 2, Luke Holland 1, Riley Spencer 3.
Chinook 54, Fort Benton 32
Fort Benton 4 6 9 13 – 32
Chinook 10 13 13 18 – 54
Fort Benton: E. Toon 2, T. Arganbright 8, S. Christensen 13, T. Hasbrook 4, A. Giles 5. Totals: 12 7-21.
Chinook: Robert Smith 2, Kyler Johnson 4, Ian McIntosh 10, Riley Keller 5, Brendan Edwards 5, Cord Schneider 14, Isaac Bell 14. Totals: 22 8-18.
3-pointers: McIntosh, Edwards, Arganbright.
GIRLS
Late Friday
Chinook 38, North Star 34
Chinook11 9 6 12 -- 38
North Star13 8 7 6 -- 34
Chinook – Abigail Evison 6, Brooke Nicholson 12, Sierra Swank 3, Kelsey Mathon 5, Brooke Elliot 12. Totals: 14 5-10.
North Star – Graysen Spicher 4, Paij Peterson 16, Sheridan O’Neil 6, Sheridan Spicher 3, Petyon King 5. Totals: 15 3-4.
3-Point goals – Evison 2, Nicholson 1, Mathon 1, Elliot 1, S. Spicher 1. Fouls – Chinook 7, North Star 12.
Cascade 48, Valier 41
Cascade13 12 12 11 – 48
Valier5 14 10 12 – 41
Cascade – Morgan Hartun 4, Raija Buley 8, Savannah Spurzem 5, Alhtyn Schlotter 2, Nicole Satterwhitewhite 7, Ember Schwindt 22. Totals: 18 14-25.
Valier – Mikayla Connelly 4, Jordan Stoltz 11, Heather Suek 3, Mariah Stoltz 12, Malia Curry 11. Totals: 18 0-0.
Fouls – Cascade 15, Valier 22. Fouled out – Stoltz, Suek, Dalli Peterson (VAL). 3-pointers – Stoltz 3, Suek, Curry.
Saturday’s games
Lone Peak 45, Lima 22
Lone Peak10 9 15 11 -- 45
Lima4 3 2 13 -- 22
Lone Peak – Luisa Locker 2, Bella Butler 4, Dasha Bough 9, Bianca Godoy 7, Jenna McKillop 5, Katie Hoffman 2, Kuka Holder 11, Solae Swenson 5.
Lima – Skylar Martinell 10, Kylee Seidinger 2, Hunter Hales 2, Alyssa Stosich 5, Macie Martinell 3.
Polson 42, Libby 38
Polson0 14 10 18 -- 42
Libby12 7 10 9 -- 38
Polson – Weitz 3, Congden 1, Lefthand 9, Smith 7, Clarke 12, Lake 8, Fisher 2. Totals: 15 9-23.
Libby – Ashley Walker 2, Trinity Wallace 7, Madisen Monigold 3, Abby Ennenga 10, Jayden Winslow 7, Shannon Reny 9. Totals: 15 6-13.
3-Point goals – Left hand 3, Wallace 1, Winslow 1. Fouls – Polson 17, Libby 12.
Box Elder 69, Hays-Lodgepole 20
Hays-Lodgepole2 6 7 5 -- 20
Box Elder30 18 12 9 -- 69
Hays-Lodgepole – Klara Shambo 4, Latasha Kirkaldie 7, Rayleigh Kirkaldie 6, Tahlia Werk 3. Totals: 7 5-12.
Box Elder – Minnie The Boy 2, Kiya Morsette 7, Jude The Boy 13, Maddie Wolf Chief 3, Lilly Gopher 13, Alyssa LaMere 4, Tia Russell 11, Tai Russell 5, Tyrah Gopher 11. Totals: 27 10-15.
3-Point goals – R. Kirkaldie 1, Morsette 1, J. The Boy 1, L. Gopher 1, Tia Russell 1, Tai Russell 1. Fouls -- Hays-Lodgepole 13, Box Elder 8.
Malta 63, Shelby 31
Malta21 11 19 12 -- 63
Shelby6 5 8 12 -- 31
Malta – Marley Manoukian 11, Sophia Stiles 14, Hailey Nicholson 15, Jada Nicholson 5, Mary Kalal 6 Eva Harms 4, R. Hunter 2, Adrianna Bibeau 2, E. Schye 2, Shay Garfield 2. Totals: 25 10-23.
Shelby – Sierra Asper 6, Kim Parsell 1, Abbey Aklestad 17, Sarah Sanchez 1, Brooke Aklestad 4, Shannyn Midboe 2. Totals: 10 7-18.
3-Point goals – Manoukian 1, Stiles 2, A. Aklestad 4. Fouls – Malta 16, Shelby 20. Fouled out – Parsell.
Choteau 61, Cut Bank 55
Cut Bank13 11 17 14 -- 55
Choteau9 22 15 15 -- 61
Cut Bank – Marissa VandenBos 6, Brynn Finstad 2, Dakoth Dosch 10, Jaycee Frydenlund 11, Sarah Thies 6, Brylee Crossguns 11, Maddie Seifert 9. Totals: 22 7-9.
Choteau – Payton Durocher 19, Whitney Durocher 6, Tristen Achenbach 24, Payge Durocher 12. Totals: 15 29-42.
3-Point goals – Frydenlund 3, Crossguns 1, Achenbach 1, Payge Durocher 1. Fouls – Cut Bank 25, Choteau 10. Fouled out – Dosch. Technical fouls – Cut Bank coach.
Harlowton 52, Custer-Hysham 22
Custer-Hysham4 8 2 8 -- 22
Harlowton23 11 7 11 -- 52
Custer-Hysham – Paige Moore 4, Piper Robison 5, Ana Cybulski 2, Emily Prokop 1, Tori Cybulski 6, Stevie Red Dog 6. Totals: 9 3-9.
Harlowton – Ally Martin 8, Maria Begger 5, Madison Wasson 8, Taylee Bornong 2, Kaitlin Lane 15, Rachel Hiner 8, Mariah Dietrich 4, Shayden Todhunter 2. Totals: 21 4-11.
3-Point goals – Robison 1, Red Dog 2, Wasson 2, Lane 3, Hiner 1. Fouls – Custer-Hysham 14, Harlowton 10. Fouled out – Moore.
Browning 65, Lewistown 41
Lewistown15 8 16 2 -- 41
Browning7 22 21 15 -- 65
Lewistown – Hannah Hayes 2, Ajah Ross 2, Tara Olson 19, Carley Carpenter 4, Kyra Fleharty 7, Jaree Mane 7. Totals: 14 7-8.
Browning – Melissa Flamond 1, Erika Mad Plume 3, Olivia Hall 6, Jacelyn Croff 11, Taylor Calf Boss Ribs 9, Sarah Harrison 2, Audrey Whitegrass 15, Tiara Gilham 18. Totals: 24 11-18.
3-Point goals – Olson 5, Mane 1, Mad Plume 1, Croff 2, Whitegrass 2, Gilham 1. Fouls – Lewistown 17, Browning 8. Fouled out – Hayes.
Centerville 48, DGS 21
Centerville 13 18 9 8 -- 48
DGS2 6 6 7 -- 21
Centerville – Kenadee Chartier 6, Emma Six 4, Delaney Gilbert 6, Kendyl Chartier 10, Peyton Vining 6, Lindsey Drew 9, Makayla Paul 7. Totals: 20 8-28.
DGS – Rachel Burns 5 Kyra Randel 10, Caddisy Randel 4, Keely Vejtasa 2. Totals: 7 5-12.
3-Point goals – K. Randel 2. Fouls – Centerville 13, DGS 16. Fouled out – Burns.
Dutton-Brady 47, Cascade 36
DB9 10 9 19 – 47
Cascade14 11 2 9 – 36
Dutton-Brady – Sierra Johnson 17, Taylor Reeve 12, Tasha Reeve 5, Davey Thom 4, G. Weber 2, S. Weber 2, Aubree Hitchcock 2. Totals: 16 9-28.
Cascade – Ember Schwindt 12, Raija Buley 12, Nicole Satterwhite 7, Ashtyn Schlotter 3, Chelsie Wilson 2. Totals: 11 9-18.
Fouls – DB 15, CAS 22. Fouled out – Hartun (CAS), Schwindt, Hitchcock. 3-pointers – Johnson, Buley 3, Schlotter, Schwindt.
Townsend 45, Jefferson 40
Townsend9 13 10 13 -- 45
Jefferson8 15 1 16 -- 40
Townsend – Harley Barnett 1, Deni Dolan 2, Alexa Olsen 3, Tavia Rooney 13, Abby Leachman 4, Catie Watson 7, Lainee Hill 15. Totals: 15 14-29.
Jefferson – Hannah Grimsrud 13, Abbey Charlton 3, Ellie Evertz 3, Latrice Vossler 14, Madison Powers 7. Totals: 13 11-21.
3-Point goals – Olsen 1, Grimsrud 1, Vossler 2. Fouls – Townsend 18, Jefferson 19. Fouled out – Rooney, Watson, Hill, Leah Vossler.
Havre 67, Rocky Boy 46
Havre10 13 15 13 -- 67
Rocky Boy11 8 9 18 -- 46
Havre – C. Plante 6, D. Wagner 23, N. Terry 10, M. Heron 4, D. Wallace 2, K. Nash 6. Totals: 18 9-12.
Rocky Boy – S. Patacfil 2, S. Henry 8, M. Reed 8, A. Gopher 8, J. LaForge 2, R. Parker 18. Totals: 17 5-11.
3-Point goals – Plante 2, Wagner 3, Terry 1, Reed 1, Gopher 2, Parker 2. Fouls – Havre 12, Rocky Boy 12. Fouled out – Parker.
White Sulphur Springs 65, West Yellowstone 47
WSS11 24 13 17 -- 65
West Yellowstone6 14 10 17 -- 47
WSS – Cassie Coburn 25, Katie Nelson 8, Genna Barrett 2, Morgan Vaisvilas 3, Megan Ogle 4, Mesa Williams 21, Amber Coburn 2. Totals: 24 12-28.
West Yellowstone – Vazquez 2, Parker 15, Hain 3, Delgado 2, Jessop 1, Gospodarek 4, Lopez 2, Binfet 5, Collins 6, Carter 7. Totals: 13 18-26.
3-Point goals – C. Coburn 3, Williams 2, Parker 2, Hain 1. Fouls – WSS 21, West Yellowstone 24. Fouled out – Parker Gospodarek, Carter.
Missoula Big Sky 35, Kalispell Flathead 33
Big Sky5 6 13 11 – 35
Flathead2 10 11 10 – 33
BIG SKY – Cassidy Pierce 0 0-0 0, Megan Sweeney 0 0-0 0, Kendall Mooney 2 5-8 10, Kelsi McEnaney 1 0-0 2, Kendall Rauk 1 1-6 3, McKenna Arledge 0 3-4 3, Anna Gragg 6 5-9 17. Totals 10 14-27 35.
FLATHEAD – Kylee Meredith 2 0-0 5, Mary Heaton 0 0-0 0, Sierra Siblerud 3 1-2 8, Bailey Nunn 0 0-0 0, Clara VandenBosch 1 2-2 5, Allison Gagnon 1 0-0 2, Taylor Henley 0 1-2 1, Tiana Johnson 1 7-8 10, Kylee Beccari 1 0-0 2. Totals 9 11-14 33.
3-point goals – Big Sky 1 (Mooney), Flathead 4 (Meredith, VandenBosch, Johnson, Siblerud). Total fouls – Big Sky 10, Flathead 16. Fouled out – Johnson. Rebounds – Big Sky 30, Flathead 21.
Bozeman 77, Billings Skyview 56
Skyview8 16 14 18 — 56
Bozeman15 14 20 28 — 77
SKYVIEW — Ashley Pomroy 12, Molly Little 8, Aiyana Ereaux 8, McKenzie Ketchum 8, Sophie Stott 6, Jacey Reiter 4, Kailey Thomson 3, Hannah Stubson 3, Brianna Guse 2, Payton Schulz 2.
BOZEMAN (8-8) — Bailey O'Leary 23, Emerald Toth 19, Caitlin Lonergan 16, Darra Perdaems 6, Kyle Olson 4, Alex Carey 3, Elaine Chandler 2, Tyler Olson 2.
Helena High 42, Capital 36
Capital8 6 7 15 – 36
Helena8 10 9 15 – 42
CAPITAL – Tjaden Pallister 1-11 4-7 7, Madi Quick 1-4 0-2 2, Mary Bryggman 3-6 4-7 10, Megan Lindbo 0-0 0-1 0, Abbie Witham 0-3 1-2 1, Kyra Dawes 0-2 0-0 0, Sydney Sheridan 0-1 0-0 0, Taylor Sullivan 0-4 2-4 2, Savanna Bignell 5-14 2-2 14. Totals 10-45 13-25 36.
HELENA HIGH – Sam Holman 0-0 0-0 0, Kendra Kloker 1-7 0-0 2, Hailey Crawford 1-5 2-2 5, Kamden Hilborn 2-5 3-12 8, Shanna Floerchinger 3-9 0-1 6, Taelyr Krantz 2-6 5-9 9, Kindra Dunlap 1-3 1-4 3, Jessica Ellsworth 0-2 0-0 0, Jamie Pickens 3-7 2-5 9. Totals 13-45 13-33 42.
Missoula Sentinel 51, Kalispell Glacier 39
Sentinel12 10 19 10 — 51
Glacier13 9 4 13 — 39
SENTINEL—Shelby Schweyen 5-14 0-0 12, Kyllie Frohlich 2-6 3-3 7, Jordan Schweyen 2-7 3-4 7, Shannon Worster 5-9 4-7 15, Bronwyn McCormick 2-5 2-3 6, Brittney Delridge 0-1 2-4 2, Kayla Daily 1-2 0-0 2. Totals: 17-44 14-21 51.
GLACIER—Taylor Salonen 2-4 0-0 4, Anna Schrade 1-7 1-2 3, Nikki Krueger 5-7 1-2 11, Courtney Mitchell 3-8 1-4 7, Hailee Bennett 3-14 0-0 9, Ahna Kreitinger 0-1 0-0 0, Hailey Ruggles 0-1 0-0 0, Christine Connolly 0-1 0-0 0, Kali Gulick 2-2 1-2 5. Totals: 16-45 4-10 39.
3-point goals—Sentinel 3-7 (S. Schweyen 2-2, Worster 1-1, J. Schweyen 0-3, Daily 0-1), Glacier 3-10 (Bennett 3-8, Salonen 0-1, Ruggles 0-1). Rebounds—Sentinel 25 (Frohlich 6), Glacier 27 (Bennett 7). Assists—Sentinel 9 (Worster 5), Glacier 11 (Salonen 3, Bennett 3). Blocks—Sentinel 3 (Worster 2), Glacier 1 (Bennett). Steal—Sentinel 10 (Frohlich 3, Deridge 3), Glacier 3 (Salonen 2). Total fouls—Sentinel 8, Glacier 17. Fouled out—Sentinel, Frohlich. Technical fouls—none.
Philipsburg 43, Lincoln 16
Philipsburg17 11 14 1 – 43
Lincoln2 9 1 4 – 16
PHILIPSBURG – Maggie Althaus 6, Emma Grange 3, Courtney Goff 6, Kyra Brabender 7, Jaden Comings 12, Ciera Wingo 9.
LINCOLN – Jerilyn Dietz 4, Sage Kamps 3, Karissa Ninahuanca 1, Maggie Jorgenson 6, Tanea Reisch 2.
MCAA State/Paris Gibson
Flathead Valley Home School 51, Foothills Christian 50, 3OT (1st)
FCCS 13 6 9 7 7 4 4 -- 50
FVHS 4 13 8 10 7 4 5 -- 51
FCCS -- Josey Lindseth 6, Janessa Willekes 4, Emma Simpson 2, Lissy Willekes 4, Kenzie Huston 19, Adair Henning 15. Totals -- 23 5-17
FVHS -- Victoria Hansen 10, Heidi Schneller 4, Naomi Dobson 2, Karissa Williams 24, Lexi Ehlers 6, Priscilla Rajkowski 5. Totals -- 15 16-28
3-pointers -- Huston, Williams 5. Total Fouls -- FCCS 21, FVHS 17. Fouled Out -- Lindseth, Huston, Ehlers
Chinook 50, Fort Benton 29
FB 6 9 7 7 – 29
Chinook 8 10 14 18 – 50
FB – K. Bird 3, H. Pimperton 2, J. Vielleux 2, A. Evans 3, L. Gannon 8, M. Thompson 2, B. Willson 9. Totals: 11 4-8.
Chinook – Aibigail Ellison 14, Brooke Nicholson 13, Sierra Swank 3, Kelsey Mathon 9, Brooke Elliot 11. Totals: 19 8-16.
Total fouls – FB 15, Chinook 12. Fouled out – none. 3-pointers – Gannon 2, Willson 1, Ellison 1, Nicholson 3.
Three Forks 65, Columbus 42
Columbus 12 7 10 13 - 42
Three Forks 13 22 20 10 - 65
COLUMBUS – Kayla Teeters 2 2-4 6, Uluwehi Brooks 0 1-2 1, Maddi Carmen 2 2-2 6, Camryn Robbins 3 0-0 6, Carli Dyba 0 2-2 2, Tyona Miller 0 0-0 0, McCamey Miller 0 0-0 0, Morgan Kirch 3 1-2 8, Kenedy Wiggs 0 0-0 0, Alexa Riveland 2 0-0 4, Megan Rouane 1 1-1 3, Desiree Gibson 1 4-4 6. Totals: 14 13-17 42.
THREE FORKS (13-5) – Heather Wilson 0 0-0 0, Sydney Lane 2 1-3 6, Sierra Butterfield 0 0-0 0, Josee Scott 4 0-0 9, Sinclair Oliver 0 0-0 0, Shainy Mack 7 1-2 21, Morgan Allen 5 0-0 10, Paeton Ohs 0 0-0 0, Kaybrea Ray 3 1-2 7, Talyn Pitcher 3 4-5 10, Tylor Pitcher 1 0-0 2. Totals: 25 7-12 65.
3-point goals: Col 1 (Kirch), TF 8 (Mack 6, Scott 1, Lane 1). Fouls: Col 12, TF 11. Fouled out: none. Rebounds: Col 32 (Rouane 4, Gibson 4), TF 47 (Ray 9). Technicals: none.
Simms/Augusta 50, Sunburst 46 (ot)
Sunburst 5 18 9 10 4 – 46
Simms/Augusta 2 6 11 23 8 – 50
Sunburst – N. Potack 4, K. Hauschulz 23, J. McEwen 9, K. Ryan 10. Totals: 14 15-21.
Simms/Augusta – Cheyenne Wearley 7, Taylor Jones 6, Jordii D’Ewart 8, Maddie Bloom 6, Madi Cicon 2, Aryanna Black 16, Avery Harris 5. Totals: 19 8-15.
Total fouls – Sunburst 21, Simms/Augusta 17. Fouled out – Potack, R. Ratzburg, McEwen, D’Ewart. 3-pointers – Hauschulz 1, Ryan 2, D’Ewart 2, Black 2.
Deer Lodge 35, Drummond 27
D. Lodge 13 9 6 7 – 35
Drummond 4 11 4 8 – 27
DEER LODGE – Josee Applegate 10, Riley Gray 3, Lenora Campbell 4, Jaicee Senecal 3, Darcy Walker 5, Kamryn Scully 5, Alyssa Lamb 1, Jessalynn Crichton 4.
DRUMMOND – Charity Parsons 3, Morgan Radtke 2, Addison Schindler 2, Claire Fickler 4, Audrie Parke 13, Allie Parke 3.